Via ferraty, z włoskiego „żelazne drogi”, cieszą się coraz większą popularnością. Właśnie ukazał się przewodnik po jednym z najpiękniejszych ferratowych regionów w Europie – okolicach jeziora Garda.
Pola Kryża i Dariusz Woźniczka, autorzy przewodnika „Najpięk- niejsze ferraty. Jezioro Garda”, od lat są związani ze wspinaczką skalną. Można powiedzieć, że ich przygoda z żelaznymi drogami wzięła się z potrzeby wytchnienia: pierwszą ferratę zrobili w ra- mach odpoczynku od trudów sportowego wspinania. Nie przypusz- czali wówczas, że żelazne percie tak im się spodobają. Od tamtego czasu przeszli kilkadziesiąt ubezpieczonych dróg w Europie, w tym kilkanaście w okolicach włoskiego jeziora Garda. Koniec końców ich przygoda z via ferratami zaowocowała przewodnikiem, i to prze- wodnikiem doskonałym.
Rejon jeziora Garda można nazwać ferratowym rajem. To świetne miejsce zarówno dla debiutantów, jak i starych wyjadaczy. Wśród bogactwa tutejszych dróg jest sporo łatwych i średnio trudnych, jednak bez trudu coś dla siebie znajdą też miłośnicy ekstremalnych wyzwań. W przewodniku autorzy opisali 18 ferrat o różnym po- ziomie zaawansowania. Są wśród nich klasyki, lecz również mało znane perełki, drogi o zacięciu sportowym lub bardziej górskie w charakterze, łatwo dostępne albo wymagające dłuższych po- dejść. A ponieważ via ferraty są doskonałą propozycją także na wy- pad ze starszymi dziećmi – sama swój rodzinny chrzest na żelaznych drogach, z 12-latkiem u boku, przeszłam właśnie nad Gardą – au- torzy rozwiewają ewentualne wątpliwości, wyraźnie zaznaczając, które trasy są przyjazne dla młodych.
Publikacja została podzielona na dwie części. Pierwsza – z infor- macjami logistycznymi i praktycznymi – powstała z myślą o tych, którzy dopiero zamierzają rozpocząć przygodę z żelaznymi per- ciami. Autorzy przybliżają historię budowania ubezpieczonych dróg, omawiają sprzęt potrzebny do ich przejścia i opisują klasyfika- cję via ferrat pod względem trudności. Najciekawsza jest oczywiście część druga – przewodnikowa, czyli opis samych dróg. Pola Kryża i Dariusz Woźniczka poszli śladem świetnych niemieckojęzycznych publikacji o via ferratach. Podobnie do nich zastosowali czytelny i bardzo pomocny zestaw ikon, który ułatwia dopasowanie trasy do własnych możliwości i oczekiwań, skrupulatnie opisali przebieg każdej drogi (wraz z dojściem z parkingu i zejściem), z podkreśle- niem wszystkich kluczowych miejsc, a przede wszystkim przy każdej trasie zamieścili topo, czyli rysunek przebiegu ferraty wraz z nanie- sionymi trudnościami technicznymi.
Dobry przewodnik to także starannie dobrane zdjęcia, które z jed- nej strony ukazują piękno omawianych tras, z drugiej dają pojęcie o tym, co czeka nas podczas wyprawy. I takie fotografie znajdziemy w książce. Wydaje się zresztą, że autorzy pomyśleli o wszystkim – żeby nie dźwigać książki w plecaku, mapę i topo każdej ferraty można pobrać na telefon, używając kodów QR zamieszczonych przy trasach.
„Najpiękniejsze ferraty. Jezioro Garda” to przemyślany i świetnie zaprojektowany przewodnik. Dla chcących rozpocząć przygodę z żelaznymi perciami, wręcz niezastąpiony. Na polskim rynku to je- dyna tak kompleksowa publikacja dotycząca ferrat w okolicy jeziora Garda (nie licząc opisu kilku ubezpieczonych dróg w tym rejonie w przewodniku Dariusza Tkaczyka „Dolomity Brenta”). Nic tylko polecać – i książkę, i wyjazd.
Autorka recenzji Iwona Baturo.